JAK ZABAVIT DĚTI DOMA (NEJEN BĚHEM KARANTÉNY)

Být zavřen doma, ať už dobrovolně nebo ne, je vždy očistec. Rodiče jsou unavení z neustálých dotazů dětí, ale i znechucení tím, kolik času denně jejich ratolesti prosedí. A je jedno jestli u televize nebo se jen tak válejí. Je tedy výhodné, pro obě strany, aby si vymysleli zábavný program. Stačí hodinka denně nějaké řízené aktivity a uvidíte, že hned bude lépe. 

rain-20242_640

Hrajte si s dětmi 

Společné trávení času je velice důležité k upevňování vzájemného vztahu. Dítě je nadšené z vaší pozornosti, vy se budete těšit z toho, že dcerku či syna motivujete k jiné činnosti a televize si na chvilku odpočine.  

Dnešní doba je plná omezení. Lidé nesmí pomalu vycházet ze svých domovů, navštěvovat zábavní parky, hrací koutky a venkovní hřiště. Pobyt venku se smrskl pouze na procházky. Jenže děti si chtějí hrát. Pokud jste navíc ještě i v karanténě, není to vůbec procházka růžovým sadem. Je tedy vhodné se doma nějak zabavit, aby to utíkalo rychleji a příjemněji. Možností je spoustu. 

thomas-and-friends-2435542_640

Tipy na to, jak se doma zabavit 

  1. Hra na schovávanou – Tato velmi jednoduchá a oblíbená hra je známá přes celé generace. Dobré na ni je, že se dá hrát jak uvnitř, tak i venku. Každý asi zná, ale opakování je matka moudrosti. Princip hry je jednoduchý. Jeden ze skupiny piká a zbytek se schovává. Zábavné na tom pro rodiče je dětská vynalézavost, co je a není schovka. Záclona, závěs nebo roh za pohovkou? Schválně, kdo bude mít to nejlepší místo? 
  2. Hádej, co je navíc – Tato hra krásně trénuje paměť. Vezměte 5 věcí, různě velkých a barevně odlišných. Mohou to být věci denní potřeby, potraviny, hračky nebo cokoliv, co dítě zná a umí pojmenovat. Něco, co se dobře odlišuje od zbylých kusů. U starších dětí můžete už trochu ztížit obtížnost a použít stejné barvy, ale různých tvarů nebo stejný materiál, ale jiné zpracování. Dobře fungují dřevěné hračky jako duha, prvky z věžeoblázky atd. Těch 5 věcí postavte na stůl. Nechte dítě prohlédnout a poté jej pošlete za dveře. Jednu věc schovejte a nechte dítě hádat, co to bylo. Samozřejmě, že jsou pak možné i variace (více kusů, přidávat věci, odebírat jich více) atd.
  3. Najdi to – Znáte hru, při které jeden hledá a druhý hlásí „zima a hoří”? Je to hra na schovávanou, ale s věcí. Určete jednu věc, třeba záložku, pero, menší hračku jako je třeba letadlo pro kluky a schovejte ji tak, aby byla vidět jen z části. A poté už navádějte hledače. Pokud se bude blížit volejte „přihořívá”, pokud se bude vzdalovat a nabírat špatný směr pak by mělo zaznít „zima”. Ve chvíli, kdy najde schovaný předmět „hoří”.                                                                                     37235_le-toy-van-petilou-duha37217_le-toy-van-petilou-skladaci-vez-zviratka
  4. Bunkr – Děti jsou vždy nadšené z toho, když mámy a tátové povolí u dělat nepořádek i jinde než v dětském pokoji. Krásně se na to nabízí udělat bunkr. Nechte ratolest přinést potřebné vybavení jako jsou deky, ručníky a peřiny a pak za pomocí jídelního stolu a židlí vytvořte kouzelné místo. Můžete si v něm pak číst knížky, vyprávět příběhy anebo jen tak relaxovat. Ideálním pomůckou do bunkru se nabízí svítilna. Nejen že dodá světlo, které bude večer potřeba, ale může vám pomoci k vyprávění pohádek. 
  5. Zacvičte si – Není nad to zůstat v kondici a pořádně se protáhnout. Zacvičte si. Ale ne, jen tak obyčejně. Zkuste nechat předcvičovat vaše děti. Na pomoc si můžete vzít i plyšáky a podávat si je nohama. 
  6. Tvořte – Co vás zaručeně zabaví na mnoho hodin a dokonce dní? Pokud si vymyslíte projekt. Třeba jarní výzdobu oken a truhlíků, nové obrazy pro babičku a dědečka nad kuchyňský stůl nebo nakreslit příběh. Můžete se inspirovat oblíbenou pohádkou a nakreslit volné pokračování. 
  7. Mluvte – O všem, co vás napadne. Vezměte si fotoalbum a vyprávějte dětem, jaké to bylo, když jste byli sami malý. Jaké byly rozdíly v životě dříve a dnes. Kdy jindy spolu budete tak hodně mluvit než nyní, v době karantén a uzavřených škol. 
  8. Rozvíjejte logiku – Máte spoustu času. Co třeba jej využít k tréninku logiky a motoriky? Stavějte puzzle, hrajte na hudební nástroje, a také se zabavte u stolní hry 

v28442_x-vilac-detsky-buben-x

Nepřemáhejte se, děti to poznají 

Je toho mnoho, co s dětmi provádět. Rozhodně platí, že s vámi je to bude bavit více, avšak vy se nestyďte za to, pokud se vám nebude chtít. Jednoduše odmítněte. Starost o domácnost, práce home office a starost o potomky jsou náročné. Pokud to jen lze, snažte se hodinku denně dětem intenzivně věnovat. Pokud však občas zařadíte zpátečku a strávíte den v posteli, nic se neděje. 

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení