JAK ZABAVIT DĚTI DOMA (NEJEN BĚHEM KARANTÉNY)

Být zavřen doma, ať už dobrovolně nebo ne, je vždy očistec. Rodiče jsou unavení z neustálých dotazů dětí, ale i znechucení tím, kolik času denně jejich ratolesti prosedí. A je jedno jestli u televize nebo se jen tak válejí. Je tedy výhodné, pro obě strany, aby si vymysleli zábavný program. Stačí hodinka denně nějaké řízené aktivity a uvidíte, že hned bude lépe. 

rain-20242_640

Hrajte si s dětmi 

Společné trávení času je velice důležité k upevňování vzájemného vztahu. Dítě je nadšené z vaší pozornosti, vy se budete těšit z toho, že dcerku či syna motivujete k jiné činnosti a televize si na chvilku odpočine.  

Dnešní doba je plná omezení. Lidé nesmí pomalu vycházet ze svých domovů, navštěvovat zábavní parky, hrací koutky a venkovní hřiště. Pobyt venku se smrskl pouze na procházky. Jenže děti si chtějí hrát. Pokud jste navíc ještě i v karanténě, není to vůbec procházka růžovým sadem. Je tedy vhodné se doma nějak zabavit, aby to utíkalo rychleji a příjemněji. Možností je spoustu. 

thomas-and-friends-2435542_640

Tipy na to, jak se doma zabavit 

  1. Hra na schovávanou – Tato velmi jednoduchá a oblíbená hra je známá přes celé generace. Dobré na ni je, že se dá hrát jak uvnitř, tak i venku. Každý asi zná, ale opakování je matka moudrosti. Princip hry je jednoduchý. Jeden ze skupiny piká a zbytek se schovává. Zábavné na tom pro rodiče je dětská vynalézavost, co je a není schovka. Záclona, závěs nebo roh za pohovkou? Schválně, kdo bude mít to nejlepší místo? 
  2. Hádej, co je navíc – Tato hra krásně trénuje paměť. Vezměte 5 věcí, různě velkých a barevně odlišných. Mohou to být věci denní potřeby, potraviny, hračky nebo cokoliv, co dítě zná a umí pojmenovat. Něco, co se dobře odlišuje od zbylých kusů. U starších dětí můžete už trochu ztížit obtížnost a použít stejné barvy, ale různých tvarů nebo stejný materiál, ale jiné zpracování. Dobře fungují dřevěné hračky jako duha, prvky z věžeoblázky atd. Těch 5 věcí postavte na stůl. Nechte dítě prohlédnout a poté jej pošlete za dveře. Jednu věc schovejte a nechte dítě hádat, co to bylo. Samozřejmě, že jsou pak možné i variace (více kusů, přidávat věci, odebírat jich více) atd.
  3. Najdi to – Znáte hru, při které jeden hledá a druhý hlásí „zima a hoří”? Je to hra na schovávanou, ale s věcí. Určete jednu věc, třeba záložku, pero, menší hračku jako je třeba letadlo pro kluky a schovejte ji tak, aby byla vidět jen z části. A poté už navádějte hledače. Pokud se bude blížit volejte „přihořívá”, pokud se bude vzdalovat a nabírat špatný směr pak by mělo zaznít „zima”. Ve chvíli, kdy najde schovaný předmět „hoří”.                                                                                     37235_le-toy-van-petilou-duha37217_le-toy-van-petilou-skladaci-vez-zviratka
  4. Bunkr – Děti jsou vždy nadšené z toho, když mámy a tátové povolí u dělat nepořádek i jinde než v dětském pokoji. Krásně se na to nabízí udělat bunkr. Nechte ratolest přinést potřebné vybavení jako jsou deky, ručníky a peřiny a pak za pomocí jídelního stolu a židlí vytvořte kouzelné místo. Můžete si v něm pak číst knížky, vyprávět příběhy anebo jen tak relaxovat. Ideálním pomůckou do bunkru se nabízí svítilna. Nejen že dodá světlo, které bude večer potřeba, ale může vám pomoci k vyprávění pohádek. 
  5. Zacvičte si – Není nad to zůstat v kondici a pořádně se protáhnout. Zacvičte si. Ale ne, jen tak obyčejně. Zkuste nechat předcvičovat vaše děti. Na pomoc si můžete vzít i plyšáky a podávat si je nohama. 
  6. Tvořte – Co vás zaručeně zabaví na mnoho hodin a dokonce dní? Pokud si vymyslíte projekt. Třeba jarní výzdobu oken a truhlíků, nové obrazy pro babičku a dědečka nad kuchyňský stůl nebo nakreslit příběh. Můžete se inspirovat oblíbenou pohádkou a nakreslit volné pokračování. 
  7. Mluvte – O všem, co vás napadne. Vezměte si fotoalbum a vyprávějte dětem, jaké to bylo, když jste byli sami malý. Jaké byly rozdíly v životě dříve a dnes. Kdy jindy spolu budete tak hodně mluvit než nyní, v době karantén a uzavřených škol. 
  8. Rozvíjejte logiku – Máte spoustu času. Co třeba jej využít k tréninku logiky a motoriky? Stavějte puzzle, hrajte na hudební nástroje, a také se zabavte u stolní hry 

v28442_x-vilac-detsky-buben-x

Nepřemáhejte se, děti to poznají 

Je toho mnoho, co s dětmi provádět. Rozhodně platí, že s vámi je to bude bavit více, avšak vy se nestyďte za to, pokud se vám nebude chtít. Jednoduše odmítněte. Starost o domácnost, práce home office a starost o potomky jsou náročné. Pokud to jen lze, snažte se hodinku denně dětem intenzivně věnovat. Pokud však občas zařadíte zpátečku a strávíte den v posteli, nic se neděje.