Recenze: Barevný Tangram milují děti i rodiče

Jsem maminkou dvou malých dětí. Syn chodí do školky, dcera do první třídy. Jsou to děti a každá máma mi dá za pravdu, že je někdy obtížné je zabavit. Neustále něco nového vymýšlet. Někdy je to velká zábava, objevovat, tvořit, hrát si na piráty nebo plesový bál. Ale jindy není tolik času, prostoru nebo třeba i energie. Proto jsem hledala produkt, který by děti zvládly samy obsluhovat. Naštěstí jsem narazila na tyto stránky a hru jménem Tangram. Už jste o ní slyšeli?

Já už mnohokrát tyto barevné tvary zahlédla na e-shopu nebo i ve výloze obchodu, ale nikdy jsem se k nim nedostala. Ale jak se říká, přej si a bude ti dáno. Mráček z hraček mě oslovil, abych tento Barevný Tangram vyzkoušela a popsala své dojmy. Tak tady jsou.

V prvé řadě musím říci, že mi došel balík, velmi krásně zabalený, s omalovánkou jako pozornost navíc a s nálepkou na krabici, která se dala jednoduše sloupnout a přelepit. Děti milují nálepky, takže radost to byla veliká. I omalovánka zaujala, protože je z trochu jiného materiálu než jsme zvyklí z papírnictví a navíc tam nejsou jen obrázky v vybarvení. V balíku ně čekaly dva produkty. Jeden byl již zmíněný Tangram a ten druhý vám sdělím v další recenzi. 

Hra začíná

No a pokud jste již někdy vybalovali s dětmi, víte, že se musí hned vše otevřít a vyzkoušet. Takže jsme si sedli ke stolu a začali. Vše je v pěkné designové krabičce. Je to velmi skladné, vleze se do ruky, což mi vyhovuje. Na polici či v zásuvce nezabere místo a je to pak vše mnohem přehlednější. V krabičce je 7 barevných dílků a pak kartičky s jednotlivými obrázky. Tyto karty jsou oboustranné, takže máte dohromady 100 obrázků ke skládání. Člověk je až překvapen, co vše se dá ze 7 dílků postavit. Někdy je potřeba hodně zapojit fantazii, abyste to viděli, ale jindy jen mrknete a hned máte jasno o co jde. Každá karta má i své jméno. Je napsáno anglicky, takže další způsob jak procvičovat tento jazyk. 

2193-5_md1035

Náměty na hru

Hra je jednoduchá. Vylosujete si nějakou kartu a začnete skládat. Můžete hrát na čas. Tedy kdo to zvládne rychleji. Dá se používat třeba jen levá ruka, nohy nebo si ruce překřížíte před tělem. Legrace je to veliká. Smyslem hry může být i hádání, co druhý zrovna staví. Je to králík nebo kočka? A pak počítat body. Dospělému to přijde asi až příliš jednoduché, ale pro děti je to opravdu zkouška soustředění. Nejen, že se musí rozhodnout, odkud začnou skládat, ale pak musí vybrat správný tvar dílku a dobrou stranou jej položit.

Pro šestiletou slečnu hračka, ale čtyřletý syn se občas zasekl ve chvíli, kdy měl dílek otočen rubovou stranou a ne lícovou. Bylo vidět, jak mu to v hlavičce „šrotuje", ale nakonec to taky zvládl.

IMG_20220120_160116

IMG_20220120_160353

Důvody, proč mít Tangram doma

Podle mě je hra dobrá na jemnou motoriku, logické uvažování, prostorovou představivost. Navíc si můžete vždy anglicky říci název karty. A co na nich najdete? Zvířata, věci jako raketa, letadlo, celou abecedu a čísla od 1 po 9. Takže další trénink do školy. Tangram bude bavit jak rodiče, tak potomky. My nad tím sedíme celá rodina. Oceňuji malé balení. Umím si živě představit, že to sbalím v létě do tašky na koupaliště, na výlet do vlaku či všude, kde bude potřeba zahnat čas. Ti mladší u toho mohou procvičovat i barvičky. A co je ještě skvělé? Až budete mít dost kartiček, začnete vymýšlet obrázky z hlavy. Dětem tak pod rukama vznikali všelijaké příšery, draci, dinosauři a víly s bacily. Fantazie nemá hranice.

Takže jako maminka Barevný Tangram určitě doporučím. Bude to i pěkný dárek k narozeninám či odměna za výhru v soutěži. Děti nemusí mít v pokoji jen samá auta a panenky. Myslím, že nejen logické hry jsou vítány a ty malé človíčky dokonale rozvíjí zase jiným způsobem.

Sandra Franerová