ROZVOJ JEMNÉ MOTORIKY U DĚTÍ POMOCÍ HER A HRAČEK

Vývoj dítěte ovlivňuje jeho prostředí, ve kterém žije a náplň a způsob trávení času. My jako rodiče bychom tedy měli zajistit správné rozvíjející podněty, nástroje a produkty, a také trochu korigovat, jak si dítě hraje.  

Dnes je naprostým standardem, že rodina tráví společný čas u televize nebo hraním her na tabletu. V některých domácnostech zcela chybí tvořivá odpoledne a pracovní činnosti. Nastupují až ve chvíli, kdy dítě začne navštěvovat školku. Jenže první roky života jsou základ všeho. 

Vývoj jemné a hrubé motoriky  

Váš potomek se vyvíjí ve všech směrech. Zlepšuje pohyb, trénuje sluch a učí se mluvit. Také se zdokonaluje v sebeobsluze a samostatnosti. S tím souvisí hrubá a jemná motorika.  

Hrubá motorika se zaobírá pohybem těla. Jemná motorika pak pouze ruka-oko. Tedy pohybem prstů, ruky a související řeči. Vše jde ruku v ruce. Pokud si dítě nebude jisto v zapínání knoflíků, nebude nejspíš ani správně mluvit. My dospělí často dětem až moc pomáháme. Nechte je věci dělat svým tempem, způsobem a poskytněte jim nástroje ke zlepšení

Trénink pomocí puzzle a věže 

Jemnou motoriku můžete snadno trénovat. Postačí k tomu různé hry v podobě vkládaček či stavění balančních věží. Ty mohou být různých tvarů, velikostí i hmotnosti. Nejen, že si u stavění pyramidy užijete spoustu zábavy, ale dítě potrénuje soustředění, úchop, práci s emocemi a posílí základy řeči. 

Rybaření a šití jsou skvělou učitelkou 

U těch menších jim u her budete muset trochu asistovat, ti větší to zvládnout sami. Kluci mají velmi v oblibě chytání ryb. Je to skvělá hra na motoriku. Oko se soustředí na rybu, zatímco ruka s prutem se soustředí na pohyb. Děvčata zase ocení různé provlékací a šicí soupravy. Pomocí otvorů a provázku bude holčička měnit postavení ruky, prstů, což je důležité u pozdějšího psaní. Některé produkty mají čísla ze zadní strany, které navádí směr. Cvičí tedy i matematiku. A vše formou hry

22954_md2050-mideer-vkladaci-puzzle-loveni-rybek-1437-5_md2017-5

Děti jsou malý dospělí. Nechte je doma pomáhat 

K procvičování jemné motoriky je dobré trénovat zapínání zipů, navlékání korálků, zapnutí knoflíku a vůbec oblékání jako takové. Takže za skvělou motorickou hračku lze považovat i panenku. Také nechte děti doma pomáhat. Vhodit kostky zeleniny do polévky, mačkat papír do koše, vyndávat prádlo z pračky, hníst těsto, zamykat apod.  

 

 

Stavebnice jako člen každé domácnosti 

Obě pohlaví pak milují stavebnice. S tím si povětšinou nejčastěji hrají i rodiče. Ze stavebnic jde postavit prakticky cokoliv. Pokud se zapojí fantazie, půjde to jak po másle. Spojování kostek, přemýšlení nad postupem a dobrat se k výsledku stojí mnoho úsilí. Čím častěji se tak však bude dít, tím snáze to půjde. A také budete stavět složitější konstrukce. Pokud si do toho s dětmi sem tam zahrajete i společenskou hru budete vědět, že pro správný vývoj dítěte děláte maximum.  

41129-1_bigjigs-baby-prvni-drevene-kostky-set-17-kusu(1)38521

Nechte dítě dělat, to, co vy 

Dítě je v podstatě taková malá opička. Vše, co dělají jeho rodiče, si přejímá za své a opakuje po nich. Takže pokud spolu budete doma uklízet, vařit, hrát si a tvořit a čas od času koupíte novou motorickou hračku z našeho e-shopu, bude vše v naprostém pořádku a váš potomek se bude zdokonalovat v používání jemné i hrubé motoriky.