Udělejte ze zimy příležitost k rodinným hrám

Pro někoho jsou symbolem zimy Vánoce, které má každý již úspěšně za sebou. Jenže jimi to teprve vlastně začíná. Vždyť třesknutý mráz, chumelenice, krásná umělecká díla na oknech, ježdění na sáňkách a krmení zvířátek nás teprve čeká. Je tedy spousta času si tuto dobu pořádně užít a s dětmi se radovat z každé pohádky, společného času strávený pod dekou, u vyrábění, prohlížení nových hraček anebo z objevování nového. Každá kvalitně prožitá minuta se svou rodinou se vám tisíckrát vrátí. 

Někdy postačí čistá fantazie a chuť něco vytvořit, podniknout či zrealizovat, jindy je nutné vzít si k ruce nějaké pomůcky. A občas je fajn děti nechat tzv. „ležet ladem”. My vám nyní dáme pár tipů a námětů k tomu, jak se zabavit v zimní čas, ať už bude v bílém anebo se bude jednat o suchou zimu.  

winter-g35a97529c_640

V zimě je venku krásně i s minimem sněhu 

Jsou maminky, které jsou ustrašené a nechtějí v zimě moc chodit ven, aby se jejich potomek nenachladil. Jenže každý ví, že nejlepší je prevence. Takže pokud není skutečně několik desítek mínus pod nulou, stačí se jen vhodně obléci a vyrazit ven. Venku je čerstvý vzduch, a to je ten nejlepší lékař. Jak zajistit dětem teplo a pohodlí? Pomohou termolegíny, punčocháče, termoprádlo, oteplovačky a nepromokavé svrchní oblečení. Nesmí chybět ani rukavice, šála a čepice. Mladším dětem se doporučuje natřít líčka krémem proti omrzlinám. Mají ji totiž dost citlivou. 

Vhodné je připravit i nějaký program. Jednou to může být jen procházka, ale lepší je mít nějaký cíl, směr a prožitek.  

 

children-g89562db8e_640

  • Lásku ke zvířatům a k přírodě je dobré pěstovat od mala. Můžete tedy posbírat starší pečivo, jablíčko, vyrobit závěsné koule s ptačím zobem a vyrazit. Vezměte to k vodě, tam kde jsou kačeny a labutě a společně je nakrmte. Zvířata vám budou vděčná.  
  • Jestliže bydlíte v domě se zahradou anebo z bytu koukáte na blízký strom, můžete na něj zavěsit ptačí krmítko a pozorovat místní ptactvo, jak bude hodovat na vašich dobrotách. 
  • Pokud je venku pěkně nasněženo, je třeba toho využít. Na zábavné sáňkování stačí i trochu poprášený kopec. Nepojede to sice moc rychle, ale menším dětem to postačí. Na sjezdovku si vaše holčička může vzít klidně i panenku, ale i tu teple obujte. Musí jít přeci příkladem. 
  • Děti mají rády dospělou práci. Takže je můžete nechat vám pomoci odklidit sníh. Pomocí dětského nářadíkoleček a silných rukou to půjde jako po másle. 
  • Venku lze i kreslit. Postačí klacík. Můžete vzájemně hádat, co daný umělec právě tvoří. Kdo uhádne má bod. Ten s největším počtem bodů vyhrává. 

Venku však není vždy jen krásně bílo. Může být docela teplo, ale často je to takové počasí doprovázeno deštěm a blátem. Proto se hodí mít po ruce deštník. 

75229_bigjigs-toys-zahradni-kolecka77068_vilac-krmitko-pro-ptacky80167_vilac-destnik-medvidek

Zavřete se doma, v zimě teplo oceníte 

Co však dělat, když venku až moc chumelí, je velký mráz anebo lije jako z konve? Jednoduše zůstaňte doma a užijte si teplo domova. Odborníci tvrdí, že je velmi důležité si doma s dětmi každý den hrát. Stačí chvilka, ale pomáhá to v jejich hlavičkách vytvářet bezpečný a útulný domov. Uvnitř je přece také tolik možností. Vhodné je i střídat dny, kdy se budete jen válet na gauči a pouštět si pohádky, s dny, které budou nabité aktivitami. Ty ještě proložte chvilkami, kdy necháte děti ať si dělají samy, co potřebují. A i ten nejzamračenější den bude najednou veselý. 

Máte nějaká esa v rukávu, jak ratolesti zabavit kromě klasiky stavění bunkru a bitvy s pokrčenými novinami? My jich pár máme. Na některé se budete muset dopředu připravit, ale stojí to za to. Víme, že je zrovna po období velkých nákupů, ale každý rodič ví, že nadšení z nových dárků a hraček rychle opadne. Je tedy dobré mít ve skříni přichystané něco dalšího a vytáhnout ve chvíli, kdy bude třeba. Navíc, spoustu dětí má hned v zimě i narozeniny. Takže je to také skvělý tip na dárek. 

  1. Založte si kapelu – Kdo by nerad tancoval, zpíval, poskakoval a předváděl se. Vždyť to ti drobečci dělají každou chvíli. Dejte jim k tomu do ruky hudební nástroj, třeba dřívkarumbakoule nebo dešťovou hůl. Rytmus je naučí používat tělo, koordinovat pohyby, později pomůže i se čtením a slabikováním slov. Je to také skvělý prostředek pro vyjádření emocí a vůbec k procvičování těla i mysli. 
  2. Zklidněte se – Jestliže máte trošku náročnější sousedy anebo i vy potřebujete občas trochu ztišit decibely hlásků svých dětí, posaďte je ke stolu a zabavte jim ruce. Skvělé jsou na to různé vyšívací pomůcky. Dají se buď vyrobit z kartonu, kdy to vytvořených děr provlékáte bavlnku anebo si přímo koupíte již předem vytvořenou sadu. Děti se tak mohou kreativním způsobem naučit zavazovat tkaničky. Takže to bude i zároveň poučné. Vždy je dobré zkombinovat hravé s užitečným. Děti to víc baví a rychleji si danou věc osvojí. 
  3. Potrénujte – Další zábavou pro celou rodinu jsou motorické a balanční cviky. Zkuste si všichni spolu zacvičit. Postůjte na jedné noze jako čáp, dělejte holubičky, stavějte komíny ze všeho, co vám přijde po ruku. Kdo navrší nejvíc polštářů na sebe, kdo postaví věž z plyšáků? Můžete pořádat soutěž.  
  4. Společenské hry jsou stále in – Není nad ověřenou klasiku. Něco, co jsme hráli i my jako malí a do čeho se může zapojit celá rodina. Jsou to společenské hry. Ty jsou buď deskové, takže se hází kostkou anebo jsou různé jiné hry. Například Jenga, kde se vytahují jednotlivé kusy a věž nesmí spadnout, Mikádo, kde se zase tahají postupně tyčinky či oblíbené pexeso, Tangram či různé karetní hry.  

84190_small-foot-hra-zavaz-si-tkanicku-par-bot75244_bigjigs-toys-provlekani-zviratek2193-5_md1035

Užívejte si každou chvíli 

Je k nevíře, kolik lidí se dobrovolně ochuzuje o skvělé zážitky se svou rodinou. Venku nemusí být přece horko k padnutí, aby se tam dalo užít spoustu zábavy. Vždy se dá něco najít, vymyslet. Stačí teplé oblečení, přívětivé počasí, a hlavně dobrá nálada. S tou se vše snáší lépe.