UŽIJTE SI PODZIM PLNÝMI DOUŠKY

Podzim je v plném proudu. V podstatě je na svém vrcholu. Vše je krásně barevné. Některé listy se ještě silou vůle drží na větvích, ale mnohé z nich se již ladně jako baletka pohybují ve větru po chodnících a mezích. Podzim je symbolem odpočinku, klidu, zpomalení. Je to čas, kdy se příroda ukládá ke spánku, a i lidé se více zdržují doma. Jenže venku je tak krásně. Zkuste využít ty poslední teplé sluneční paprsky, bezvětrné dny a procházky venku si užít plnými doušky.  

 

Co podniknout venku na podzim? 

Je toho spousty. Je to třeba ideální čas na to, založit si herbář. Sesbírejte všelijaké listy stromů, keřů a květin. Je toho všude dost a nasušte si je. Pak stačí vylisovat a nalepit do desek. S listím je vůbec zábava. Už jste z nich zkoušeli vyrobit růže nebo na papíře vymyslet nové módní šaty pro princeznu?   

 

Můžete si venku i zahrát třeba na indiány a hledat poklad. Stačí na to použít barvy na tělo a vytvořit si tak indiánský vzhled nebo si můžete ruce i tváře potetovat. Tady záleží na vaší kreativitě a schopnostech. Určitě se nebraňte nápadům dětí. Ty většinou umí tyto dvě věci zkombinovat a výsledek stojí za to. Co se týká oblečení, určitě si ponechte bundy. Můžete si však kolem těla, nohy nebo rukou omotat šátky a hned budete vypadat jak z divočiny. Co se týká pokladu, nejlepší je něco zakopat a nechat to děti na základě mapky či úkolů vyhledat. Zkuste vykopat drahokam nebo truhlu s dobrotami. 

Venku se také dají velmi dobře pozorovat hvězdy. O těch si můžete vykládat a doma pak přidat ještě kompletní informace o vesmíru. Pomůže vám naše puzzle. Děti milují hru se světly. Využijte toho. Brzy se stmívá, a tak nemusíte čekat do hluboké noci, abyste mohli vyrazit s čelovkami na výpravu po zahradě nebo okolo bloku. Zahrajte si na světlušky, zkoumejte noční život zvířat a věcí kolem sebe. Můžete si zahrát na detektivy a sledovat dění kolem sebe v pravidelný čas a na stejném místě. Co se děje? Zapisujte a povídejte si o zvycích, rituálech a stereotypu. Samozřejmě nelze zapomenout na klasiku, a to je pouštění draků. Pokud bude krásný den, příjemně foukat, ne moc hodně ani moc málo, je ten nejlepší čas zajít na nebližší kopec či pole a nechat draka vystoupat vzhůru. Je to skvělá zábava! 

Jak se zabavit doma? 

Někdy to však venku vypadá všelijak, že by ani psa nevyhnal. V takovém případě nezbývá nic jiného než zůstat doma. Neznamená to hned, že musíte vytáhnout všechny esa z rukávu. Jen nechte dítě, ať se samo zabaví. A až ve chvíli, kdy mu dojdou nápady, překlene se fáze zlobení, bude se nudit už tři dny a vy už budete ohryzávat nábytek, abyste nekřičeli, pak bude ten správný čas vytáhnout nějakou hru nebo zábavu 

  • Můžete spolu malovat. A ne na malé papíry. Nakupte velké čtvrtky a namíchejte barvy. Nechte propuknout na plno fantazii. Klidně malujte prstem nebo si vyrobte štětec z mycí houby a všeho co je po ruce. Můžete si namalovat pozadí, kulisu na divadelní hru, kterou spolu pak nacvičíte a ukážete večer tatínkovi. Využijte vodovky, tempery nebo pokud se bojíte pomalování okolí, jsou jasnou volbou smývatelné fixy 
  • I doma se můžete převtělit do superhrdiny nebo muže zákona. S našimi detektivními puzzlemi je to velmi snadné. Stačí vzít lupu a pustit se do hledání předmětů. Najdete je? 
  • Děti se rády předvádí. Takže je nechte dělat to, co je baví a u čeho je můžete ocenit. Věnujte jim kouzelnickou sadu a nechte si po několikahodinovém tréninku předvést kouzla, která vás ohromí. Nezapomeňte chválit a dlouze tleskat. Podpoříte tím jejich sebevědomí. 

Podzim se dá užít různě. Pobyt venku je velmi zdraví prospěšný, navíc děti i vás příjemně unaví. Můžete si tak vytvořit krásné vzpomínky na to, jak jste po sobě házeli spadané listí nebo se účastnili lampionového průvodu. Ale i doma je dobře. Tam jste v teple a pohodlí. Jen občas mohou ty pomyslné čtyři stěny na nás padat. Proto je dobré se nějak zabavit.