VLIV HUDBY NA VÝVOJ DÍTĚTE

Hudba je skvělá v tom, že stimuluje mozek. Působí na rozvoj jak v hudebních, tak i nehudebních oblastech. Už v prenatálním období miminka v lůně matky naslouchají zvukům okolí. Odborníci tvrdí, že nejlepší je klasická vážná hudba, především Mozart apod. Klidné vyvážené tóny plod konejší. Až se miminko narodí, budete mít prostředek k jeho uklidnění. 

 music-818459_640 (2)person-822803_640

Malé děti všeobecně mají rády rytmiku, písničky a říkanky. Učí je nová slova, poznávají díky tomu nářečí, lépe se soustředí a učí vzájemné spolupráci. Rodiny, které si doma společně zpívají jsou soudržnější a lépe spolu vychází. Společná činnost upevňuje vztah a pokud dětem občas místo pohádky zazpíváte ukolébavku naladíte je na klidný spánek. 

Hudba rozvíjí různé oblasti a schopnosti člověka 

  • Řeč 
  • Pozornost 
  • Vztahy s ostatníma 
  • Chování 
  • Emoce 
  • Pohyb 
  • Intelekt 
  • Stimuluje mozek 
  • Představivost 
  • Čtení 

Jak sami vidíte, je toho dost. U menších dětí do 6 let, je vhodné spojit hudbu s pohybem. Proto jsou tak oblíbené různé kroužky typu cvičení a tanečky s dětmi. Takové děti jsou obratnější a významně chytřejší než jejich vrstevníci.  

 child-4132957_640

Jsou různé metody výuky hudby. Naučte své děti muziku milovat. Pomoci si můžete nejen zpěvníky, reprodukovanou hudbou, ale i tvořením své vlastní melodie. Použít můžete cokoliv, co je po ruce. Třeba hrnec, vařečky, židli nebo kostky. Vše vydává nějaký zvuk. Pokud chcete v dítěti hudbou rozvíjet jeho potenciál, už od mala ho zásobujte hudebními hračkami. 

Jak rozvíjet děti podle věku? 

Miminko 

Jak již bylo psáno, plod v bříšku vnímá okolní zvuky, které si pamatuji i po narození. Pokud jsou to známé melodie, pomáhají mu se uklidnit. Miminko pak lépe spí a je spokojenější. I mimo bříško mu hudbu stále pouštějte. Samozřejmě dbejte na přiměřenou hlasitost. Až začne mít zájem o věci kolem sebe, dávejte mu do ručky různá štěrchátka a první drobné nástroje jako jsou rolničky, rumbakoule nebo jej nechte pozorovat hrající hračky 

 Bez názvu_1

Batole a předškolák 

Tyto větší děti se už umí více zapojit. Takže si s nimi vytvořte domácí koncert nebo je nechte jen tak poznávat a poslouchat hudbu po svém. V tomto věku jsou oblíbené xylofonyděšťové hůlky a klavíry v jejich roztomile dětské velikosti.  

gk

Školou povinné děti 

Malý školák v první či druhé třídě už bude schopné naučit se noty a hrát podle nich. Hned budou odpoledne zajímavější, až vám bude ukazovat, jakou novou píseň se naučilo. Děti nechte zpočátku hrát na něco jednoduššího jako je flétna a poté v dalších třídách školy, jej nechte klidně zapsat na výuku hry na trumpetu nebo cokoliv si vybere. 

hdg

Hudba je skutečným přínosem. Mnohé provedené studie ukazují, o kolik vnímavější a chytřejší se díky hudbě člověk stane. Proto nepodceňte tuto činnost u svých dětí a pravidelně si s nimi zpívejte. Budou nadšené už jen z té dávky pozornosti, co jim díky tomu věnujete