Blog

Recenze: Barevný Tangram milují děti i rodiče

Jsem maminkou dvou malých dětí. Syn chodí do školky, dcera do první třídy. Jsou to děti a každá máma mi dá za pravdu, že je někdy obtížné je zabavit. Neustále něco nového vymýšlet. Někdy je to velká zábava, objevovat, tvořit, hrát si na piráty nebo plesový bál. Ale jindy není tolik času, prostoru nebo třeba i energie. Proto jsem hledala produkt, který by děti zvládly samy obsluhovat. Naštěstí jsem narazila na tyto stránky a hru jménem Tangram. Už jste o ní slyšeli?

Já už mnohokrát tyto barevné tvary zahlédla na e-shopu nebo i ve výloze obchodu, ale nikdy jsem se k nim nedostala. Ale jak se říká, přej si a bude ti dáno. Mráček z hraček mě oslovil, abych tento Barevný Tangram vyzkoušela a popsala své dojmy. Tak tady jsou.

V prvé řadě musím říci, že mi došel balík, velmi krásně zabalený, s omalovánkou jako pozornost navíc a s nálepkou na krabici, která se dala jednoduše sloupnout a přelepit. Děti milují nálepky, takže radost to byla veliká. I omalovánka zaujala, protože je z trochu jiného materiálu než jsme zvyklí z papírnictví a navíc tam nejsou jen obrázky v vybarvení. V balíku ně čekaly dva produkty. Jeden byl již zmíněný Tangram a ten druhý vám sdělím v další recenzi. 

Hra začíná

No a pokud jste již někdy vybalovali s dětmi, víte, že se musí hned vše otevřít a vyzkoušet. Takže jsme si sedli ke stolu a začali. Vše je v pěkné designové krabičce. Je to velmi skladné, vleze se do ruky, což mi vyhovuje. Na polici či v zásuvce nezabere místo a je to pak vše mnohem přehlednější. V krabičce je 7 barevných dílků a pak kartičky s jednotlivými obrázky. Tyto karty jsou oboustranné, takže máte dohromady 100 obrázků ke skládání. Člověk je až překvapen, co vše se dá ze 7 dílků postavit. Někdy je potřeba hodně zapojit fantazii, abyste to viděli, ale jindy jen mrknete a hned máte jasno o co jde. Každá karta má i své jméno. Je napsáno anglicky, takže další způsob jak procvičovat tento jazyk. 

2193-5_md1035

Náměty na hru

Hra je jednoduchá. Vylosujete si nějakou kartu a začnete skládat. Můžete hrát na čas. Tedy kdo to zvládne rychleji. Dá se používat třeba jen levá ruka, nohy nebo si ruce překřížíte před tělem. Legrace je to veliká. Smyslem hry může být i hádání, co druhý zrovna staví. Je to králík nebo kočka? A pak počítat body. Dospělému to přijde asi až příliš jednoduché, ale pro děti je to opravdu zkouška soustředění. Nejen, že se musí rozhodnout, odkud začnou skládat, ale pak musí vybrat správný tvar dílku a dobrou stranou jej položit.

Pro šestiletou slečnu hračka, ale čtyřletý syn se občas zasekl ve chvíli, kdy měl dílek otočen rubovou stranou a ne lícovou. Bylo vidět, jak mu to v hlavičce „šrotuje", ale nakonec to taky zvládl.

IMG_20220120_160116

IMG_20220120_160353

Důvody, proč mít Tangram doma

Podle mě je hra dobrá na jemnou motoriku, logické uvažování, prostorovou představivost. Navíc si můžete vždy anglicky říci název karty. A co na nich najdete? Zvířata, věci jako raketa, letadlo, celou abecedu a čísla od 1 po 9. Takže další trénink do školy. Tangram bude bavit jak rodiče, tak potomky. My nad tím sedíme celá rodina. Oceňuji malé balení. Umím si živě představit, že to sbalím v létě do tašky na koupaliště, na výlet do vlaku či všude, kde bude potřeba zahnat čas. Ti mladší u toho mohou procvičovat i barvičky. A co je ještě skvělé? Až budete mít dost kartiček, začnete vymýšlet obrázky z hlavy. Dětem tak pod rukama vznikali všelijaké příšery, draci, dinosauři a víly s bacily. Fantazie nemá hranice.

Takže jako maminka Barevný Tangram určitě doporučím. Bude to i pěkný dárek k narozeninám či odměna za výhru v soutěži. Děti nemusí mít v pokoji jen samá auta a panenky. Myslím, že nejen logické hry jsou vítány a ty malé človíčky dokonale rozvíjí zase jiným způsobem.

Sandra Franerová

Udělejte ze zimy příležitost k rodinným hrám

Pro někoho jsou symbolem zimy Vánoce, které má každý již úspěšně za sebou. Jenže jimi to teprve vlastně začíná. Vždyť třesknutý mráz, chumelenice, krásná umělecká díla na oknech, ježdění na sáňkách a krmení zvířátek nás teprve čeká. Je tedy spousta času si tuto dobu pořádně užít a s dětmi se radovat z každé pohádky, společného času strávený pod dekou, u vyrábění, prohlížení nových hraček anebo z objevování nového. Každá kvalitně prožitá minuta se svou rodinou se vám tisíckrát vrátí. 

Někdy postačí čistá fantazie a chuť něco vytvořit, podniknout či zrealizovat, jindy je nutné vzít si k ruce nějaké pomůcky. A občas je fajn děti nechat tzv. „ležet ladem”. My vám nyní dáme pár tipů a námětů k tomu, jak se zabavit v zimní čas, ať už bude v bílém anebo se bude jednat o suchou zimu.  

winter-g35a97529c_640

V zimě je venku krásně i s minimem sněhu 

Jsou maminky, které jsou ustrašené a nechtějí v zimě moc chodit ven, aby se jejich potomek nenachladil. Jenže každý ví, že nejlepší je prevence. Takže pokud není skutečně několik desítek mínus pod nulou, stačí se jen vhodně obléci a vyrazit ven. Venku je čerstvý vzduch, a to je ten nejlepší lékař. Jak zajistit dětem teplo a pohodlí? Pomohou termolegíny, punčocháče, termoprádlo, oteplovačky a nepromokavé svrchní oblečení. Nesmí chybět ani rukavice, šála a čepice. Mladším dětem se doporučuje natřít líčka krémem proti omrzlinám. Mají ji totiž dost citlivou. 

Vhodné je připravit i nějaký program. Jednou to může být jen procházka, ale lepší je mít nějaký cíl, směr a prožitek.  

 

children-g89562db8e_640

 • Lásku ke zvířatům a k přírodě je dobré pěstovat od mala. Můžete tedy posbírat starší pečivo, jablíčko, vyrobit závěsné koule s ptačím zobem a vyrazit. Vezměte to k vodě, tam kde jsou kačeny a labutě a společně je nakrmte. Zvířata vám budou vděčná.  
 • Jestliže bydlíte v domě se zahradou anebo z bytu koukáte na blízký strom, můžete na něj zavěsit ptačí krmítko a pozorovat místní ptactvo, jak bude hodovat na vašich dobrotách. 
 • Pokud je venku pěkně nasněženo, je třeba toho využít. Na zábavné sáňkování stačí i trochu poprášený kopec. Nepojede to sice moc rychle, ale menším dětem to postačí. Na sjezdovku si vaše holčička může vzít klidně i panenku, ale i tu teple obujte. Musí jít přeci příkladem. 
 • Děti mají rády dospělou práci. Takže je můžete nechat vám pomoci odklidit sníh. Pomocí dětského nářadíkoleček a silných rukou to půjde jako po másle. 
 • Venku lze i kreslit. Postačí klacík. Můžete vzájemně hádat, co daný umělec právě tvoří. Kdo uhádne má bod. Ten s největším počtem bodů vyhrává. 

Venku však není vždy jen krásně bílo. Může být docela teplo, ale často je to takové počasí doprovázeno deštěm a blátem. Proto se hodí mít po ruce deštník. 

75229_bigjigs-toys-zahradni-kolecka77068_vilac-krmitko-pro-ptacky80167_vilac-destnik-medvidek

Zavřete se doma, v zimě teplo oceníte 

Co však dělat, když venku až moc chumelí, je velký mráz anebo lije jako z konve? Jednoduše zůstaňte doma a užijte si teplo domova. Odborníci tvrdí, že je velmi důležité si doma s dětmi každý den hrát. Stačí chvilka, ale pomáhá to v jejich hlavičkách vytvářet bezpečný a útulný domov. Uvnitř je přece také tolik možností. Vhodné je i střídat dny, kdy se budete jen válet na gauči a pouštět si pohádky, s dny, které budou nabité aktivitami. Ty ještě proložte chvilkami, kdy necháte děti ať si dělají samy, co potřebují. A i ten nejzamračenější den bude najednou veselý. 

Máte nějaká esa v rukávu, jak ratolesti zabavit kromě klasiky stavění bunkru a bitvy s pokrčenými novinami? My jich pár máme. Na některé se budete muset dopředu připravit, ale stojí to za to. Víme, že je zrovna po období velkých nákupů, ale každý rodič ví, že nadšení z nových dárků a hraček rychle opadne. Je tedy dobré mít ve skříni přichystané něco dalšího a vytáhnout ve chvíli, kdy bude třeba. Navíc, spoustu dětí má hned v zimě i narozeniny. Takže je to také skvělý tip na dárek. 

 1. Založte si kapelu – Kdo by nerad tancoval, zpíval, poskakoval a předváděl se. Vždyť to ti drobečci dělají každou chvíli. Dejte jim k tomu do ruky hudební nástroj, třeba dřívkarumbakoule nebo dešťovou hůl. Rytmus je naučí používat tělo, koordinovat pohyby, později pomůže i se čtením a slabikováním slov. Je to také skvělý prostředek pro vyjádření emocí a vůbec k procvičování těla i mysli. 
 2. Zklidněte se – Jestliže máte trošku náročnější sousedy anebo i vy potřebujete občas trochu ztišit decibely hlásků svých dětí, posaďte je ke stolu a zabavte jim ruce. Skvělé jsou na to různé vyšívací pomůcky. Dají se buď vyrobit z kartonu, kdy to vytvořených děr provlékáte bavlnku anebo si přímo koupíte již předem vytvořenou sadu. Děti se tak mohou kreativním způsobem naučit zavazovat tkaničky. Takže to bude i zároveň poučné. Vždy je dobré zkombinovat hravé s užitečným. Děti to víc baví a rychleji si danou věc osvojí. 
 3. Potrénujte – Další zábavou pro celou rodinu jsou motorické a balanční cviky. Zkuste si všichni spolu zacvičit. Postůjte na jedné noze jako čáp, dělejte holubičky, stavějte komíny ze všeho, co vám přijde po ruku. Kdo navrší nejvíc polštářů na sebe, kdo postaví věž z plyšáků? Můžete pořádat soutěž.  
 4. Společenské hry jsou stále in – Není nad ověřenou klasiku. Něco, co jsme hráli i my jako malí a do čeho se může zapojit celá rodina. Jsou to společenské hry. Ty jsou buď deskové, takže se hází kostkou anebo jsou různé jiné hry. Například Jenga, kde se vytahují jednotlivé kusy a věž nesmí spadnout, Mikádo, kde se zase tahají postupně tyčinky či oblíbené pexeso, Tangram či různé karetní hry.  

84190_small-foot-hra-zavaz-si-tkanicku-par-bot75244_bigjigs-toys-provlekani-zviratek2193-5_md1035

Užívejte si každou chvíli 

Je k nevíře, kolik lidí se dobrovolně ochuzuje o skvělé zážitky se svou rodinou. Venku nemusí být přece horko k padnutí, aby se tam dalo užít spoustu zábavy. Vždy se dá něco najít, vymyslet. Stačí teplé oblečení, přívětivé počasí, a hlavně dobrá nálada. S tou se vše snáší lépe.  

UŽIJTE SI PODZIM PLNÝMI DOUŠKY

Podzim je v plném proudu. V podstatě je na svém vrcholu. Vše je krásně barevné. Některé listy se ještě silou vůle drží na větvích, ale mnohé z nich se již ladně jako baletka pohybují ve větru po chodnících a mezích. Podzim je symbolem odpočinku, klidu, zpomalení. Je to čas, kdy se příroda ukládá ke spánku, a i lidé se více zdržují doma. Jenže venku je tak krásně. Zkuste využít ty poslední teplé sluneční paprsky, bezvětrné dny a procházky venku si užít plnými doušky.  

 

Co podniknout venku na podzim? 

Je toho spousty. Je to třeba ideální čas na to, založit si herbář. Sesbírejte všelijaké listy stromů, keřů a květin. Je toho všude dost a nasušte si je. Pak stačí vylisovat a nalepit do desek. S listím je vůbec zábava. Už jste z nich zkoušeli vyrobit růže nebo na papíře vymyslet nové módní šaty pro princeznu?   

 

Můžete si venku i zahrát třeba na indiány a hledat poklad. Stačí na to použít barvy na tělo a vytvořit si tak indiánský vzhled nebo si můžete ruce i tváře potetovat. Tady záleží na vaší kreativitě a schopnostech. Určitě se nebraňte nápadům dětí. Ty většinou umí tyto dvě věci zkombinovat a výsledek stojí za to. Co se týká oblečení, určitě si ponechte bundy. Můžete si však kolem těla, nohy nebo rukou omotat šátky a hned budete vypadat jak z divočiny. Co se týká pokladu, nejlepší je něco zakopat a nechat to děti na základě mapky či úkolů vyhledat. Zkuste vykopat drahokam nebo truhlu s dobrotami. 

Venku se také dají velmi dobře pozorovat hvězdy. O těch si můžete vykládat a doma pak přidat ještě kompletní informace o vesmíru. Pomůže vám naše puzzle. Děti milují hru se světly. Využijte toho. Brzy se stmívá, a tak nemusíte čekat do hluboké noci, abyste mohli vyrazit s čelovkami na výpravu po zahradě nebo okolo bloku. Zahrajte si na světlušky, zkoumejte noční život zvířat a věcí kolem sebe. Můžete si zahrát na detektivy a sledovat dění kolem sebe v pravidelný čas a na stejném místě. Co se děje? Zapisujte a povídejte si o zvycích, rituálech a stereotypu. Samozřejmě nelze zapomenout na klasiku, a to je pouštění draků. Pokud bude krásný den, příjemně foukat, ne moc hodně ani moc málo, je ten nejlepší čas zajít na nebližší kopec či pole a nechat draka vystoupat vzhůru. Je to skvělá zábava! 

Jak se zabavit doma? 

Někdy to však venku vypadá všelijak, že by ani psa nevyhnal. V takovém případě nezbývá nic jiného než zůstat doma. Neznamená to hned, že musíte vytáhnout všechny esa z rukávu. Jen nechte dítě, ať se samo zabaví. A až ve chvíli, kdy mu dojdou nápady, překlene se fáze zlobení, bude se nudit už tři dny a vy už budete ohryzávat nábytek, abyste nekřičeli, pak bude ten správný čas vytáhnout nějakou hru nebo zábavu 

 • Můžete spolu malovat. A ne na malé papíry. Nakupte velké čtvrtky a namíchejte barvy. Nechte propuknout na plno fantazii. Klidně malujte prstem nebo si vyrobte štětec z mycí houby a všeho co je po ruce. Můžete si namalovat pozadí, kulisu na divadelní hru, kterou spolu pak nacvičíte a ukážete večer tatínkovi. Využijte vodovky, tempery nebo pokud se bojíte pomalování okolí, jsou jasnou volbou smývatelné fixy 
 • I doma se můžete převtělit do superhrdiny nebo muže zákona. S našimi detektivními puzzlemi je to velmi snadné. Stačí vzít lupu a pustit se do hledání předmětů. Najdete je? 
 • Děti se rády předvádí. Takže je nechte dělat to, co je baví a u čeho je můžete ocenit. Věnujte jim kouzelnickou sadu a nechte si po několikahodinovém tréninku předvést kouzla, která vás ohromí. Nezapomeňte chválit a dlouze tleskat. Podpoříte tím jejich sebevědomí. 

Podzim se dá užít různě. Pobyt venku je velmi zdraví prospěšný, navíc děti i vás příjemně unaví. Můžete si tak vytvořit krásné vzpomínky na to, jak jste po sobě házeli spadané listí nebo se účastnili lampionového průvodu. Ale i doma je dobře. Tam jste v teple a pohodlí. Jen občas mohou ty pomyslné čtyři stěny na nás padat. Proto je dobré se nějak zabavit. 

JAK ZABAVIT DÍTĚ NA CESTĚ

Cestování s dětmi je pro některé lidi představa pekla. Neustále otázky, kdy už tam budeme, znechutí každého. S věkem se to sice zlepšuje, ale i školní děti mohou být, jak parťáci, tak naprostí ničitelé atmosféry. Když se totiž nudí, je jedno kolik mu je. Ano všichni asi ví, že si můžete zahrát slovní fotbal, ale to jde jen s většíma dětma. Také je vhodné si popisovat co vidíte z okna, ale to také nelze dělat celou cestu. Přinášíme tipy, jak zabavit děti na cestě, aby se nenudili a všichni jste si to společně užili. Protože výlet začíná již opuštěním domova. 

 child-3593655_640little-boy-731165_640

Jak zabavit děti v autě, vlaku nebo autobusu 

1. Určitě je fajn mít se sebou přibalenou tabulku. Je jedno, jestli bude stírací nebo magnetická. Hlavní že, je se na ní dítě vyřádí. Výhodou také je, že nemusíte mít celý blok papírů a tužek. Tabule se dobře drží a poskytne na nějaký čas zábavu. Můžete společně hádat co druhý kreslí, nechat si je jen tak čmárat anebo můžete kreslit i poslepu. Pokud máte magnetickou tabuli, tak tam můžete tvořit třeba všelijaké veselé obličeje nebo fantastická zvířata. 

28727-5_28727-mideer-magneticka-kreslici-tabulka2199-7_hk0028-mideer-magnets-funny-face-1-e1527840248154

2. Další skvělou zábavou je Albi tužka. Ta je dnes už zabydlená skoro v každé rodině a pokud ne, je na čase ji pořídit. Existuje k ní obrovské množství knížek a některé z nich jsou i přímo určeny na cesty. Jde o kapesní verzi, takže nezabere moc místa. Děti se tak něco dozví, a ještě se zabaví. Na tužce se dá nastavit hlasitost, takže nebude rušit všechny okolo.  

3. Teď možná mnoho rodičů vyděsíme, ale můžete zkusit i tablet s písničkami pro děti nebo pohádkami. Nic nezabaví dítě více než pohádka. Ano, není to ideální řešení. Ale pokud jej zapnete jako rozptýlení třeba když bude nejhůř, budete za něj rádi. Nahrajte do tabletu oblíbené písničky dětí nebo pohádky jako Prasátko Peppa, Máša Medvěd, Makovou panenku, Vílu Amálka a Pat a Mat.  

4. Vyprávějte si pohádku s pokračováním. Každý vždycky řekne kus příběhu a další naváže a rozvede dále. Můžete se tak dostat do říše plné příšer a monster.  

5. Dobře funguje, pokud dětem lépe přiblížíte vzdálenost, kterou je třeba ujet. Můžete si připravit jízdenky a každou hodinu je rozdat. Nebo někam na viditelné místo zavěste třeba papírového hada a každou půlhodinu odeberte jeden kousek. Tedy pokud jedete 4 hodiny za rodinou, udělejte hada z 8 koleček. Tím dítě získá lepší představu, kdy už bude na místě. 

6. Samolepkové časopisy nebo rovnou samolepkové knihy jsou také fajn. Sice budou menší účastníci zájezdu asi potřebovat trochu pomoci s odlepením jednotlivých samolepek, ale to je malá oběť za to, že dítě nebude křičet, že už chce ven. 

2442-3_md4062-12(1)8309-5_vytvarna-hra-se-samolepkami-kazdy-z-nas-je-jiny28751_854-ozdob-si-zviratko-sada-s-barevnymi-paskami 

 

7. Drobné svačinky a občerstvení je dalším rozptýlením. Nevytahujte je však hned, a ne vše najednou. Připravte si různé chutě a čas od        času děti překvapte. To samé platí o pití. 

Veškerou zábavu a rozptýlení volte dle věku dítěte. Je jasné, že batole bude bavit třeba chrastítko, mazlení s oblíbenou hračkou či povídáni s maminkou, starší děti potěší magnetická tabule a tablet. Ale pokud vaše dítě rádo kreslí, klidně zabalte omalovánky.

27620-3_md4092-802x2184-4_md1032

 

 

 

PODLAHOVÉ PUZZLE PRO MALÉ I VELKÉ

Rozvíjení dětské logiky, zručnosti, motoriky a představivosti, i té prostorové, se provádí nejlépe v podobě hry. Můžete zkusit vymyslet vlastní techniky a vyrobit osobité pomůcky. Jenže ne vždy přijde nápad nebo není dostatek času. Právě od toho tu jsou již hotové výrobky. Ty jsou vyráběny tak, aby co nejlépe povzbudily zájem dětí. K takovým řadíme i puzzle.

sdhdhdf

Kdy začít se skládáním

Puzzle mají děti všeobecně rádi. Někteří začínají skládat ve dvou letech, jiní až později. To však nic nevypovídá o inteligenci nebo rozvoji dítěte. Zkrátka, tak jako jsou dospělí jedinečný, tak i děti jsou každé jiné. Je však pravdou, že ve školkovém věku tito drobečci prahnou po tom, aby se někam posouvali. Puzzle je tedy ideální volbou.

Jedná se tady o skládání obrázku. Dětem roste před očima a to je prostě baví. To, že si u toho potrénují jemnou motoriku, nažhaví kolečka v mozečku a potrénují logiku, je věc druhá. Musí je to bavit. A navíc je to skvělý způsob, jak trávit s dětmi čas. Odpočinete si od věčného hraní na princezny nebo superhrdiny. Puzzle se doporučuje zakoupit od 3 let. Ale vůbec se nebojte je koupit i dříve.

Puzzle vybírejte podle věku

Na výběr je nespočet motivů, tvarů a velikostí. Pro nejmenší děti jsou ve formě velkých dílků a menším počtu puzzlíků, pro ty větší se pak puzzlíky zmenšují a počet zvětšuje. A pokud chcete něco odlišného, můžete sáhnout právě po podlahových puzzlích. Ty jsou mnohem větší, ale pořád pasující do dětských ruček a přináší nové možnosti a rozměry. Skládáte jednoduše na zemi. Postavený obrázek pak můžete společně pojmenovat, použít jako podložku ke hraní nebo vymyslet jinou hru. Možností je spousty.

Podlahová puzzle

Podlahová puzzle mají rovněž mnoho tvarů, motivů a velikostí. U nás jsou k dispozici vyobrazení oblíbených pohádek jako je Červená Karkulka, Alenka v říši divů nebo Tři prasátka. Můžete vybírat puzzle s vyobrazením dopravních prostředků, zvířátek, přírody nebo klidně i ročních období. Pro předškoláky a všechny děti, které to zajímá jsou na našem eshopu i puzzle ve tvaru písmen a čísel. Ideální k prvnímu procvičování a učení. Děti to pak využijí i v prvních třídách, kdy můžete pomocí puzzlí trénovat abecedu. A v nabídce nesmí chybět ani všemi oblíbení dinosauři.

dsshdfjbfer

Maminky často svým dětem kupují i jiné podoby. Oblíbené jsou právě desky s vyndavacími písmenky abecedy, která jsou zároveň i magnetická. Můžete je tedy mít jak na dřevěné podložce, tak i na lednici nebo třeba topení. Jsou tak neustále na očích a v dosahu. Vyhrají si s nimi i mladší děti, protože jsou odlišené barvou. Díky tomu si barvičky potrénují a snáze určí, kam jednotlivé písmenko patří. Dále si můžou děti potrénovat i angličtinu, protože každé písmeno má na svém místě na tabulce nápovědu v podobě obrázku a napsaného slova, ale právě v angličtině.

27629-6_cc86ae3b278cccceb71aa95fa4ab82fa

Věříme, že i vašim dětem se bude líbit originální design značky MiDeer, která je skutečně krásně dětská a přitom propracovaná. Které puzzle si vyberete vy? A vybíráte s dětmi nebo sami podle sebe?

JAK ZABAVIT DĚTI DOMA (NEJEN BĚHEM KARANTÉNY)

Být zavřen doma, ať už dobrovolně nebo ne, je vždy očistec. Rodiče jsou unavení z neustálých dotazů dětí, ale i znechucení tím, kolik času denně jejich ratolesti prosedí. A je jedno jestli u televize nebo se jen tak válejí. Je tedy výhodné, pro obě strany, aby si vymysleli zábavný program. Stačí hodinka denně nějaké řízené aktivity a uvidíte, že hned bude lépe. 

rain-20242_640

Hrajte si s dětmi 

Společné trávení času je velice důležité k upevňování vzájemného vztahu. Dítě je nadšené z vaší pozornosti, vy se budete těšit z toho, že dcerku či syna motivujete k jiné činnosti a televize si na chvilku odpočine.  

Dnešní doba je plná omezení. Lidé nesmí pomalu vycházet ze svých domovů, navštěvovat zábavní parky, hrací koutky a venkovní hřiště. Pobyt venku se smrskl pouze na procházky. Jenže děti si chtějí hrát. Pokud jste navíc ještě i v karanténě, není to vůbec procházka růžovým sadem. Je tedy vhodné se doma nějak zabavit, aby to utíkalo rychleji a příjemněji. Možností je spoustu. 

thomas-and-friends-2435542_640

Tipy na to, jak se doma zabavit 

 1. Hra na schovávanou – Tato velmi jednoduchá a oblíbená hra je známá přes celé generace. Dobré na ni je, že se dá hrát jak uvnitř, tak i venku. Každý asi zná, ale opakování je matka moudrosti. Princip hry je jednoduchý. Jeden ze skupiny piká a zbytek se schovává. Zábavné na tom pro rodiče je dětská vynalézavost, co je a není schovka. Záclona, závěs nebo roh za pohovkou? Schválně, kdo bude mít to nejlepší místo? 
 2. Hádej, co je navíc – Tato hra krásně trénuje paměť. Vezměte 5 věcí, různě velkých a barevně odlišných. Mohou to být věci denní potřeby, potraviny, hračky nebo cokoliv, co dítě zná a umí pojmenovat. Něco, co se dobře odlišuje od zbylých kusů. U starších dětí můžete už trochu ztížit obtížnost a použít stejné barvy, ale různých tvarů nebo stejný materiál, ale jiné zpracování. Dobře fungují dřevěné hračky jako duha, prvky z věžeoblázky atd. Těch 5 věcí postavte na stůl. Nechte dítě prohlédnout a poté jej pošlete za dveře. Jednu věc schovejte a nechte dítě hádat, co to bylo. Samozřejmě, že jsou pak možné i variace (více kusů, přidávat věci, odebírat jich více) atd.
 3. Najdi to – Znáte hru, při které jeden hledá a druhý hlásí „zima a hoří”? Je to hra na schovávanou, ale s věcí. Určete jednu věc, třeba záložku, pero, menší hračku jako je třeba letadlo pro kluky a schovejte ji tak, aby byla vidět jen z části. A poté už navádějte hledače. Pokud se bude blížit volejte „přihořívá”, pokud se bude vzdalovat a nabírat špatný směr pak by mělo zaznít „zima”. Ve chvíli, kdy najde schovaný předmět „hoří”.                                                                                     37235_le-toy-van-petilou-duha37217_le-toy-van-petilou-skladaci-vez-zviratka
 4. Bunkr – Děti jsou vždy nadšené z toho, když mámy a tátové povolí u dělat nepořádek i jinde než v dětském pokoji. Krásně se na to nabízí udělat bunkr. Nechte ratolest přinést potřebné vybavení jako jsou deky, ručníky a peřiny a pak za pomocí jídelního stolu a židlí vytvořte kouzelné místo. Můžete si v něm pak číst knížky, vyprávět příběhy anebo jen tak relaxovat. Ideálním pomůckou do bunkru se nabízí svítilna. Nejen že dodá světlo, které bude večer potřeba, ale může vám pomoci k vyprávění pohádek. 
 5. Zacvičte si – Není nad to zůstat v kondici a pořádně se protáhnout. Zacvičte si. Ale ne, jen tak obyčejně. Zkuste nechat předcvičovat vaše děti. Na pomoc si můžete vzít i plyšáky a podávat si je nohama. 
 6. Tvořte – Co vás zaručeně zabaví na mnoho hodin a dokonce dní? Pokud si vymyslíte projekt. Třeba jarní výzdobu oken a truhlíků, nové obrazy pro babičku a dědečka nad kuchyňský stůl nebo nakreslit příběh. Můžete se inspirovat oblíbenou pohádkou a nakreslit volné pokračování. 
 7. Mluvte – O všem, co vás napadne. Vezměte si fotoalbum a vyprávějte dětem, jaké to bylo, když jste byli sami malý. Jaké byly rozdíly v životě dříve a dnes. Kdy jindy spolu budete tak hodně mluvit než nyní, v době karantén a uzavřených škol. 
 8. Rozvíjejte logiku – Máte spoustu času. Co třeba jej využít k tréninku logiky a motoriky? Stavějte puzzle, hrajte na hudební nástroje, a také se zabavte u stolní hry 

v28442_x-vilac-detsky-buben-x

Nepřemáhejte se, děti to poznají 

Je toho mnoho, co s dětmi provádět. Rozhodně platí, že s vámi je to bude bavit více, avšak vy se nestyďte za to, pokud se vám nebude chtít. Jednoduše odmítněte. Starost o domácnost, práce home office a starost o potomky jsou náročné. Pokud to jen lze, snažte se hodinku denně dětem intenzivně věnovat. Pokud však občas zařadíte zpátečku a strávíte den v posteli, nic se neděje. 

 

SENZITIVNÍ OBDOBÍ U DĚTÍ – CO TO JE A JAK JEJ PODPOROVAT?

V dnešní výchově mnoho rodičů následuje moderní směry, které hlásají, že dítě je našim rovnocenným partnerem. Jde o naprosto svéprávného člověka. Měli bychom respektovat jeho názory a zkusit mu svět přizpůsobit. A je to tak. 

Takovým pěkným přístupem k dětem je celé Montessori učení. To se snaží dítě pouze provázet na jeho vlastní cestě. Respektuje jeho přirozený vývoj a zájem o různé věci a nabývání zkušeností. Díky tomuto směru víme, že v různém věku se objevují tzv. senzitivní období 

Co je to senzitivní období 

Je to určitý čas, při kterém dítě projevuje zvýšený zájem o určitý druh činnosti a snáze se jej naučí. Takže to vypadá tak, že třeba stále dokola pozoruje, jak padá míč ze stolu, jak se venku pohybuje jeho stín nebo jak se sype písek z báboviček na pískovišti. 

child-4169694_640

Senzitivní období se různě objevují a mění mezi sebou. Rozhodně je dobré dítě v dané činnosti podporovat a nabídnout mu různé pomůcky a prostředky k rozvíjení. Můžete si vypomoci různými hračkami, kartičkami, knihami anebo tím, co máte doma. V podstatě mu doma vytvoříte přípravné prostředí. 

Jak se dělí senzitivní období 

Dalo by se říci, že senzitivní období má šest hlavních kategorií. 

 • Pohyb – Se objevuje mezi 1 až 4 rokem. Jedná se nejen o pohyb těla jako takový, ale i o hrubou a jemnou motoriku. K tomu je zapotřebí volný pohyb venku, drobné pomůcky a hrátky s vodou. Výborné jsou třeba krabičkové běže, které trénují oko-ruka. 

s

 • Řád – Tedy ve věku 1,5 až 3 roky. Děti mají rády rutinu. Zajetý řád. Lépe se tak ve světě orientují. V chápání času jim pomozte pomocí plánovací tabule. Naučte a dodržujte i rituály typu, že si prvně uklidí pokoj a pak jde spát. 
 • Řeč – Děti vše opakují. Hlavně ti nejmenší. Toto období zpravidla přichází na řadu mezi 2 a 4 rokem. Děti vás mají jako vzor. Učí se od vás a vše opakují. Proto byste neměli křiče, mít základy společenského chování a umět popsat své názory a pocity.  
 • Smyslový vývoj – Jde o tříbení smyslů. Proto je nechte v kuchyni ochutnávat. Objevujte s dítětem nové chutě, vůně a materiály pomocí hlazení a doteku. Pomohou vám senzomotorické hračky. Nejčastěji se pozoruje u dětí během prvních 5 let života. 

vn

 • Sociální vztahy – To je období, ve kterém se dítě nachází od narození. Vnímá všelijaké vztahy. Osobní i pracovní. Pozoruje, jakým způsobem se chováte k ostatním a jak oni k vám. Potřebujete objasnit, jakou práci děláte? Vezměte si k ruce poznávací karty. 
 • Smysly a fascinace malými předměty – Malé dvouleté dítě se zaměřuje na spíše malé drobné předměty. Snáze je uchopí a unesou. Jde o nejkratší období. Můžete je podpořit miskami s luštěninami, krájením ovoce a zeleniny do dětské kuchyňky a tříděním všeho možného pomocí barev. 

atte

Senzitivní období není pro každé dítě stejné. Každé se totiž vyvíjí jiným tempem. Na nás je, abychom jej plně podporovaly v tom, co dělá. 

VLIV HUDBY NA VÝVOJ DÍTĚTE

Hudba je skvělá v tom, že stimuluje mozek. Působí na rozvoj jak v hudebních, tak i nehudebních oblastech. Už v prenatálním období miminka v lůně matky naslouchají zvukům okolí. Odborníci tvrdí, že nejlepší je klasická vážná hudba, především Mozart apod. Klidné vyvážené tóny plod konejší. Až se miminko narodí, budete mít prostředek k jeho uklidnění. 

 music-818459_640 (2)person-822803_640

Malé děti všeobecně mají rády rytmiku, písničky a říkanky. Učí je nová slova, poznávají díky tomu nářečí, lépe se soustředí a učí vzájemné spolupráci. Rodiny, které si doma společně zpívají jsou soudržnější a lépe spolu vychází. Společná činnost upevňuje vztah a pokud dětem občas místo pohádky zazpíváte ukolébavku naladíte je na klidný spánek. 

Hudba rozvíjí různé oblasti a schopnosti člověka 

 • Řeč 
 • Pozornost 
 • Vztahy s ostatníma 
 • Chování 
 • Emoce 
 • Pohyb 
 • Intelekt 
 • Stimuluje mozek 
 • Představivost 
 • Čtení 

Jak sami vidíte, je toho dost. U menších dětí do 6 let, je vhodné spojit hudbu s pohybem. Proto jsou tak oblíbené různé kroužky typu cvičení a tanečky s dětmi. Takové děti jsou obratnější a významně chytřejší než jejich vrstevníci.  

 child-4132957_640

Jsou různé metody výuky hudby. Naučte své děti muziku milovat. Pomoci si můžete nejen zpěvníky, reprodukovanou hudbou, ale i tvořením své vlastní melodie. Použít můžete cokoliv, co je po ruce. Třeba hrnec, vařečky, židli nebo kostky. Vše vydává nějaký zvuk. Pokud chcete v dítěti hudbou rozvíjet jeho potenciál, už od mala ho zásobujte hudebními hračkami. 

Jak rozvíjet děti podle věku? 

Miminko 

Jak již bylo psáno, plod v bříšku vnímá okolní zvuky, které si pamatuji i po narození. Pokud jsou to známé melodie, pomáhají mu se uklidnit. Miminko pak lépe spí a je spokojenější. I mimo bříško mu hudbu stále pouštějte. Samozřejmě dbejte na přiměřenou hlasitost. Až začne mít zájem o věci kolem sebe, dávejte mu do ručky různá štěrchátka a první drobné nástroje jako jsou rolničky, rumbakoule nebo jej nechte pozorovat hrající hračky 

 Bez názvu_1

Batole a předškolák 

Tyto větší děti se už umí více zapojit. Takže si s nimi vytvořte domácí koncert nebo je nechte jen tak poznávat a poslouchat hudbu po svém. V tomto věku jsou oblíbené xylofonyděšťové hůlky a klavíry v jejich roztomile dětské velikosti.  

gk

Školou povinné děti 

Malý školák v první či druhé třídě už bude schopné naučit se noty a hrát podle nich. Hned budou odpoledne zajímavější, až vám bude ukazovat, jakou novou píseň se naučilo. Děti nechte zpočátku hrát na něco jednoduššího jako je flétna a poté v dalších třídách školy, jej nechte klidně zapsat na výuku hry na trumpetu nebo cokoliv si vybere. 

hdg

Hudba je skutečným přínosem. Mnohé provedené studie ukazují, o kolik vnímavější a chytřejší se díky hudbě člověk stane. Proto nepodceňte tuto činnost u svých dětí a pravidelně si s nimi zpívejte. Budou nadšené už jen z té dávky pozornosti, co jim díky tomu věnujete 

ROZVOJ JEMNÉ MOTORIKY U DĚTÍ POMOCÍ HER A HRAČEK

Vývoj dítěte ovlivňuje jeho prostředí, ve kterém žije a náplň a způsob trávení času. My jako rodiče bychom tedy měli zajistit správné rozvíjející podněty, nástroje a produkty, a také trochu korigovat, jak si dítě hraje.  

Dnes je naprostým standardem, že rodina tráví společný čas u televize nebo hraním her na tabletu. V některých domácnostech zcela chybí tvořivá odpoledne a pracovní činnosti. Nastupují až ve chvíli, kdy dítě začne navštěvovat školku. Jenže první roky života jsou základ všeho. 

Vývoj jemné a hrubé motoriky  

Váš potomek se vyvíjí ve všech směrech. Zlepšuje pohyb, trénuje sluch a učí se mluvit. Také se zdokonaluje v sebeobsluze a samostatnosti. S tím souvisí hrubá a jemná motorika.  

Hrubá motorika se zaobírá pohybem těla. Jemná motorika pak pouze ruka-oko. Tedy pohybem prstů, ruky a související řeči. Vše jde ruku v ruce. Pokud si dítě nebude jisto v zapínání knoflíků, nebude nejspíš ani správně mluvit. My dospělí často dětem až moc pomáháme. Nechte je věci dělat svým tempem, způsobem a poskytněte jim nástroje ke zlepšení

Trénink pomocí puzzle a věže 

Jemnou motoriku můžete snadno trénovat. Postačí k tomu různé hry v podobě vkládaček či stavění balančních věží. Ty mohou být různých tvarů, velikostí i hmotnosti. Nejen, že si u stavění pyramidy užijete spoustu zábavy, ale dítě potrénuje soustředění, úchop, práci s emocemi a posílí základy řeči. 

Rybaření a šití jsou skvělou učitelkou 

U těch menších jim u her budete muset trochu asistovat, ti větší to zvládnout sami. Kluci mají velmi v oblibě chytání ryb. Je to skvělá hra na motoriku. Oko se soustředí na rybu, zatímco ruka s prutem se soustředí na pohyb. Děvčata zase ocení různé provlékací a šicí soupravy. Pomocí otvorů a provázku bude holčička měnit postavení ruky, prstů, což je důležité u pozdějšího psaní. Některé produkty mají čísla ze zadní strany, které navádí směr. Cvičí tedy i matematiku. A vše formou hry

22954_md2050-mideer-vkladaci-puzzle-loveni-rybek-1437-5_md2017-5

Děti jsou malý dospělí. Nechte je doma pomáhat 

K procvičování jemné motoriky je dobré trénovat zapínání zipů, navlékání korálků, zapnutí knoflíku a vůbec oblékání jako takové. Takže za skvělou motorickou hračku lze považovat i panenku. Také nechte děti doma pomáhat. Vhodit kostky zeleniny do polévky, mačkat papír do koše, vyndávat prádlo z pračky, hníst těsto, zamykat apod.  

 

 

Stavebnice jako člen každé domácnosti 

Obě pohlaví pak milují stavebnice. S tím si povětšinou nejčastěji hrají i rodiče. Ze stavebnic jde postavit prakticky cokoliv. Pokud se zapojí fantazie, půjde to jak po másle. Spojování kostek, přemýšlení nad postupem a dobrat se k výsledku stojí mnoho úsilí. Čím častěji se tak však bude dít, tím snáze to půjde. A také budete stavět složitější konstrukce. Pokud si do toho s dětmi sem tam zahrajete i společenskou hru budete vědět, že pro správný vývoj dítěte děláte maximum.  

41129-1_bigjigs-baby-prvni-drevene-kostky-set-17-kusu(1)38521

Nechte dítě dělat, to, co vy 

Dítě je v podstatě taková malá opička. Vše, co dělají jeho rodiče, si přejímá za své a opakuje po nich. Takže pokud spolu budete doma uklízet, vařit, hrát si a tvořit a čas od času koupíte novou motorickou hračku z našeho e-shopu, bude vše v naprostém pořádku a váš potomek se bude zdokonalovat v používání jemné i hrubé motoriky. 

DĚTSKÁ PROMÍTAČKA PRO VEČERNÍ POVÍDÁNÍ I OSVĚTLENÍ

 

Děti mají nesmírnou zásobu energie. Celý den poskakují, švitoří a něco podnikají. Večer jsou rodiče často unavenější než děti. Jenže ještě nastává kolečko večerní očisty a uložení do postele. Někteří rodiče pak čtou pohádky, aby své ratolesti konečně dotlačily do spánku. Jenže čtení knih může po čase vypadat jako velká nuda. Zapojte fantazii a pohádky promítejte na zeď. Díky promítačky MiDeer to půjde velmi snadno. Užívejte si společný čas!

Promítací pohádky

Děti milují objevovat nepoznané. A také se jim líbil prostor pro fantazii. Takže pokud jim ukážete něco nového, už ani nepípnou. Kolikrát se vám stalo, že u Popelky nedávaly pozor, protože ji znají slovo od slova a Kocour v botách už taky neboduje. Neustále skáčou po posteli, převracejí peřinu, a ne se uklidnit. V takovém prostředí je nejlepší vytasit nějakou novinku.

Promítačka příběhů a hvězd

MiDeer Svítilna a promítačka je to pravé. Pohádky se dají předvádět přímo na zdi, takže jdou hezky vidět ze všech koutů pokoje. Mluvené slovo pak obstaráte vy. K tomu vám slouží vlastní fantazie anebo přiložená brožurka v anglickém jazyce. Potrénujete i cizí jazyk. MiDeer obsahuje 8 známých pohádek – O Popelce, O šťastném princi, O řepě, O Malence, O Pinocchiovi, O perníčku, O chlapci, který volal vlk a O cestě vesmíru.

Velkým bonusem této pomůcky je její variability. Promítá nejenom pohádky pomocí vložených kotoučů, ale dá se použít jako noční světlo. Takže konec strachu ze tmy a volání uprostřed noci. Oceníte i velmi hezky zpracované promítání noční oblohy. Spaní pod hvězdami přinese sladký spánek i těm nevětším rošťákům. Samozřejmě, že pohádky můžete dle libosti doplňovat loutkami, plyšáky anebo stínovým divadlem.

H4debe8ba10f54c53af53569d5fcc584coMideer-MD1103-KIDS-STORYBOOK-TORCH-COLORFUL-FLASHLIGHT-SMALL-NIGHT-LIGHT-TORCH-birthday-present-gift-Christmas81e8e164483396adac0868458234d102

Baterka do ruky

Pokud si přejete něco skladnější, co budou umět ovládat i děti samy, zvolte MiDeer promítací baterku. Padne i do dětské ruky. Pomocí kotoučů si samy vyberou, na co budou mít chuť a vy získáte čas pro sebe. Ne každý den musíte být přítomni vyprávění pohádek. Nechte své potomky, ať rozproudí fantazii a jednotlivé obrázky komentují dle svého uvážení. Dokážou vymyslet smysluplný příběh? K dispozici jsou 4 pohádky – Šťastný princ, Popelka, Malenka a Pinocchio.

K promítání pohádek vám postačí holá zeď, skříň nebo zatáhněte přes okno závěs. Tyto společné chvilky si můžete užívat kdykoliv, když světlo, respektive tma dovolí. Tím, že jde o přenosnou hračku, si ji zabalte s sebou na víkend pod stan a využijte baterku i na bojovku v lese. Bavte se kvalitně!

Veškerý sortiment k promítání, ať už jde o promítačku, baterku nebo náhradní kotouče zakoupíte v roztomilém e-shopu Mráček z hraček. A mnoho dalšího.

 b630e90486c4349a956d8583dc5665b32MiDeer-Story-Projector-Torch-Educational-Flash-Light-Up-Toys-for-Children-Kids-Lamp-Play-Sleeping-Stories